about

Silvie Lubenova is Prague based ceramic artist, illustrator, paper restorer and Kintsugi master born in Kromeriz in 1977.  With all these fields combined and under the subbrand maestrokatastrof Silvie produces unique porcelain pieces.
Living around all this porcelain led to the establishment of another subbrand Live Longer, wherewith colleague and jewelry designer Adela Fejtkova gave life to broken, damaged pieces.
Silvie is currently studying restoration at Prague’s Hellichova School and is an Hon Kintsugi Pro after finishing her Kyoto residency in 2023.

Your hello please send to: silvie.lubenova@gmail.com, info@maestrokatastrof.com, info@livelonger.cz

2 thoughts on “about

  1. Dobry den, chtela bych se zeptat, zda je mozne vyrobit napriklad servirovaci tac na miru. Myslim to tak, ze bych napad nechala na vas, jen bych do vasi prace zakomponovala fotky nasi rodiny. Moc dekuji

    S pozdravem Sandorova

    1. Dobrý den, takové zakázky dělám a ráda. Je potřeba dodat kvalitní fotky těch, jež mají být na porcelánu. Ideálně bez slunečních brýlí, bez stínů v obličeji a tak, aby jim to slušelo. poslala bych návrh a po schválení bych tác či talíř udělala. Je potřeba se domluvit na tvaru. A lze také pracovat s textem – věnováním, jmény, letopočtem apod. Děkuji a když tak se ozvěte. Ideálěn na info@maestrokatastrof.com
      s pozdravem, silvie l.

Leave a Reply

Your email address will not be published.